Mamy najnowsze “stanowisko” Ministerstwa Finansów odnośnie “rozporządzenia” z dnia 7 stycznia 2022 r.
link: https://lnkd.in/dvJh8c-p
MF stoi twardo na stanowisku, że można stosować tylko rozporządzenie, a zastosowanie ustawy nie będzie prawidłowe.
W skrócie:
✔rozporządzenie jest ważne i należy je stosować, a każdy kto je zastosuje nie poniesie żadnych sankcji
✔ zastosowanie ustawy wbrew rozporządzeniu należy traktować jako działanie na szkodę podatników
✔organy podczas kontroli będą brać pod uwagę przepisy rozporządzenia a nie ustawy.
Nadal uważam, że można stosować ustawę, ale MF ostro straszy odpowiedzialnością (chociaż nie wprost)… Czyli jednak rozporządzenie?
Bardziej szczegółowo, co wynika ze “stanowiska” MF:
➡Rozporządzenie jest w pełni skuteczne i wydane prawidłowo.
➡Niestosowanie rozporządzenia prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów.
➡Ważny interes podatników legł u podstaw decyzji o przedłużeniu terminów pobrania nadwyżki zaliczki i jej przekazania do urzędu skarbowego.
➡Niestosowanie rozporządzenia przez płatnika będzie oznaczać działanie płatnika (pracodawcy) na szkodę podatników będących m.in. jego pracownikami. W wyniku zaniechania przez płatnika wykonania rozporządzenia podatnik otrzyma wynagrodzenie w wysokości niższej, niż należne.
➡Przepisy rozporządzenia określają moment, w którym może nastąpić pobór zaliczki na podatek. Rozporządzenie wywołuje ten skutek, że termin przewidziany w rozporządzeniu zastępuje termin wynikający z ustawy.
➡Niewykonanie przez płatnika obowiązków podatkowych (z rozporządzenia) oznacza niewykonanie powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Podejmując decyzję o sposobie wykonywania przepisów, płatnik powinien wziąć pod uwagę nie tylko interes własny, ale również interes podatników, którym w przypadku niestosowania rozporządzenia będzie pobierał podatek w wyższej wysokości, a tym samym pomniejszał należne im wynagrodzenie.
➡Stosowanie przez płatnika rozporządzenia oznacza działanie zgodne z przepisami powszechnie obowiązującymi. Płatnik dokonując poboru zaliczki w terminie wskazanych w rozporządzeniu nie naraża się na odpowiedzialność podatkową i karną skarbową.
➡Do kontroli zgodności działania płatników z powszechnie obowiązującym prawem są powołane organy KAS. Organy KAS w ramach podejmowania działań kontrolnych są również obowiązane do stosowania rozporządzenia.
Na koniec standard – nikt się pod dokumentem nie podpisał….